YPD 2019 – 8th Yeast: Products and Discovery (YPD) meeting

Venue: University of Sydney (Wilkinson Lecture Theatre).

Date: Wed 4th December – Fri 6th December 2019

Cost: $330 (Full)/ $200 (Student)

YPD 19, like previous YPD meetings, will bring together a variety of scientists and technologists interested in yeast research and applied aspects of yeast technology. The aim of the meeting is to strengthen existing links and develop new links between members of the Australasian Yeast Group (www.ayeastgroup.org).

Registration is now open at  https://sydney.edu.au/marie-bashir-institute/news-and-events/news/2019/07/16/yeast-products-and-discovery.html

The conference flyer can be downloaded from this link.

 

Preliminary Program

 Wednesday December 4th

08:30 – 9:30 Registration
09:30 – 10:30 Plenary Lecture Sakkie Pretorius
10:30 – 12:00 Session I Industrial and Synthetic Fungi
Philip Bell (Macquarie U)
Victoria Haritos (Monash)
Nick Coleman (U. Sydney)
Hit-Heng Chooi (UWA)
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 14:30 Student presentations 1
Student presentations I  “Lightning talks” (3 min)
15:00 – 16:30 Student presentations 2
Student presentations II  “Posters complementing talks”
19:00 Conference Dinner The Great Hall, University of Sydney

 

Day 2 Thursday December 5th

09:00 – 10:30 Session II Virulent Fungi
Richard Cannon (U. Otago)
Oliver Moreton (WSU)
Jiyoti Verma (Monash)
Alex Idnurm (UMelb)
10:30 – 12:00 Session III
The Microbiome and Biofilms
Megan Lenardon (UNSW)
Vanessa Rosetto Marcelino (WI)
Bryan R. Coad (UA)
TBA
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 14:30 Session IV
Drug Discovery and Development
Luke Guddat (UQ)
Avril Robertson (UQ)
Claudia Simm (Monash)
James McKenna (La Trobe)
14:30 – 16:00 Session V
Networks and Regulation
Nikolay Shirokikh (ANU)
Marc Wilkins (UNSW)
Mark Bleackley (La Trobe)
TBA
19:00 ECR evening Visit Marrickville Breweries

 

Day 3 Friday December 6th

09:00 – 10:30 Session VI
Microfungi in the World
Cristian Varela (AWRI)
Manpreet Dhami (MWLR, NZ)
David Guest (U. Sydney)
Dianna Leemon (Dept. Ag and Fish, QLD)
10:30 – 12:00 Session VII
Genetics, Evolution and Resistance
Alex Andrianopoulos (U. Melb)
Austen Ganley (U. Auckland)
Erwin Lamping (U. Otago)
TBA
12:00 – 12:30 Concluding remarks
12:30 – 13:30 Lunch and Departure

 

Organising committee

Local Organising Committee Chair: Dee Carter (University of Sydney)

Scientific Program Chair: Julie Djordjevic (Westmead Institute for Medical Research)

Local Organising Committee

Oliver Morton, (Secretary) Western Sydney University

Marc Wilkins, (Sponsorship) University of New South Wales

Heinrich Kroukamp, (Treasurer) Macquarie University

Justin Beardsley, (Social Events) Marie Bashir Institute/Westmead Institute for Medical Research

Program Organizing Committee

James Fraser, University of Queensland

Traude Beilharz, Monash University

Austen Ganley, The University of Auckland

Simon Schmidt, Australian Wine Research Institute

Jiyoti Verma, Monash University

Alex Andrianopoulos, University of Melbourne

Helena Nevalainen, Macquarie University

Oliver Rackman, University of Western Australia

Vanessa Rossetto Marcelino, Marie Bashir Institute

Laszló Irinyi, Westmead Institute for Medical Research

Benjamin Schultz, University of Queensland

Anthony Borneman, Australian Wine Research Institute

Evelyn Sattleger, Massey University